Co to jest halving?

Halving, to proces zmniejszania nagrody dla górników za wydobycie bloków, który występuje co 4 lata. Powodem tego działania jest chęć kontrolowania podaży bitcoina oraz zapobieganie inflacji. Zmniejszenie nagrody ma bowiem wpływ na wartość bitcoina, ponieważ ilość nowych coinów wprowadzanych do obiegu jest dzięki temu mniejsza. 

Obecnie nagroda za blok wynosi 6,25 bitcoinów, a najbliższy halving spodziewany jest w kwietniu lub maju 2024 roku. Analitycy przewidują, że halving może prowadzić do wzrostu ceny bitcoina, przy czym nie ma gwarancji, że tak w rzeczywistości się stanie. Wspomnieć jednak należy, że w przeszłości halving zazwyczaj prowadził do wzrostu kursu, dlatego proces ten określany jest jako jeden z najważniejszych momentów w życiu danej kryptowaluty. Pierwszy halving miał miejsce w 2012 roku, kiedy nagroda za blok spadła z 50 do 25 bitcoinów. Następny odbył się w 2016 roku, a nagroda spadła wówczas do 12,5 bitcoinów.

Jak działa halving bitcoina?

Halving bitcoina polega na zmniejszeniu nagrody dla górników za wydobycie bloku w sieci bitcoina o połowę. Jak już wspomniano, odbywa się co do zasady co cztery lata i jest zaprojektowany w celu kontrolowania podaży bitcoinów na rynku. Ponadto, halving ma również wpływ na konkurencję wśród górników oraz zwiększa koszty wydobycia, ponieważ w wyniku halvingu liczba nowych bitcoinów na rynku ulega zmniejszeniu.

W każdym bloku wydobywanym w sieci bitcoina znajduje się pewna liczba bitcoinów, które są nagrodą dla górnika, który wykonał pracę potrzebną do przetworzenia transakcji. Nagroda ta jest jednym ze sposobów na wprowadzenie nowych bitcoinów na rynek. Po wydobywaniu 210 000 bloków, nagroda zostaje zmniejszona o połowę, co oznacza, że górnicy otrzymują tylko połowę wcześniejszej nagrody.

Halving bitcoina jest programowany i nie podlega wpływom zewnętrznym. Proces ten odbywa się zgodnie z zasadami ustalonymi przez twórców BTC i jest integralną częścią funkcjonowania kryptowaluty. 

Jak halving bitcoina wpływa na konkurencję wśród górników?

Jednym z istotnych tematów w kontekście wydobycia bitcoinów jest konkurencja wśród górników. Halving, czyli zmniejszenie nagrody za wykopanie bloku, stanowi wyzwanie dla górników, którzy otrzymują mniej bitcoinów za rozwiązanie zagadki kryptograficznej. W tej sytuacji górnicy muszą zainwestować więcej w sprzęt i energię, aby nadal konkurować na rynku.

Halving bitcoina wpływa również na czas i koszty wydobycia, ponieważ górnicy muszą wykonać więcej pracy, aby otrzymać tę samą ilość bitcoinów, co oznacza zwiększenie kosztów energii i sprzętu potrzebnego do wydobycia. W konsekwencji, halving może wpłynąć na rentowność koparek i wprowadzić pewne zmiany na rynku.

Jak halving bitcoina wpływa na rentowność koparek?

“Przepołowienie” nagrody za blok ma wpływ na rentowność koparek, ponieważ większość z nich zużywa dużo energii i wymaga stałego kosztownego utrzymania. Zmniejszenie zysków może zatem doprowadzić do dezaktywacji nieopłacalnych koparek (linkowanie wewnętrzne do kopania). Ponadto, halving skutkuje zwiększoną konkurencją wśród górników, którzy walczą o stosunkowo niższą nagrodę. W rezultacie, zwiększony jest poziom trudności wydobycia, co w praktyce oznacza zwiększone koszty wydobycia dla koparek. Powiązane z tym wyższe koszty prowadzą do zmniejszenia zysków z wydobycia.

Jednakże, jeśli cena bitcoina wzrośnie w odpowiedzi na zmniejszenie podaży, to rentowność koparek może również wzrosnąć. W przeszłości, wzrost ceny po halvingu doprowadził do znaczącego zwiększenia zysków dla górników. Jednakże, nie ma gwarancji, że historia się powtórzy, gdyż rynek kryptowalut jest znacznie bardziej nieprzewidywalny niż tradycyjny sektor finansów. 

Jak wzrasta cena bitcoina po halvingu?

Jak wspomnieliśmy - w przeszłości, halving bitcoina często wiązał się z wzrostem cen kryptowaluty, jako że obniżenie nagrody dla górników za znalezienie bloku w sieci bitcoina o połowę prowadziło do zmniejszenia podaży nowych bitcoinów na rynku. Zjawisko halvingu ma trudny do przewidzenia wpływ na kurs bitcoina, ale można zauważyć tendencję, że na przestrzeni ostatnich lat cena bitcoina wzrastała rok przed i rok po tym wydarzeniu.

Ostatni halving miał miejsce w maju 2020 roku, a kolejny szacuje się na kwiecień lub maj 2024 roku. Niemniej jednak, nie ma gwarancji, że wzrost kursu będzie się powtarzał w przyszłości.

Jak zrozumieć charakter halvingu bitcoina?

Warto zaznaczyć, że halving bitcoina ma programowany charakter, co oznacza, że nie jest związany z żadnymi wpływami zewnętrznymi, takimi jak polityka rządu czy działania banków centralnych. Jest to proces automatyczny, który ma na celu kontrolowanie podaży BTC. Dzięki temu nie dochodzi do inflacji - jak ma to miejsce w przypadku klasycznej gotówki.  

Ryzyko i nieprzewidywalność rynku kryptowalut

Halving bitcoina to wydarzenie, które może wpłynąć na wzrost ceny kryptowaluty, jednak należy pamiętać, że nie ma gwarancji, że tak się stanie. Rynek kryptowalut jest bardzo zmienny i nieprzewidywalny ze względu na wiele czynników, w tym na: 

  • niestabilny system monetarny, 
  • zmienne trendy cenowe,
  • niepewność ekonomiczną.

Sam proces może mieć wpływ na konkurencję wśród górników, co może prowadzić do zmian w kosztach wydobycia bloków oraz rentowności koparek. Zmniejszenie nagrody za wydobycie bloku może również prowadzić do zmniejszenia podaży bitcoinów i wzrostu ceny, jeśli popyt pozostanie taki sam lub wzrośnie.

Kontrola podaży kryptowaluty

Rynki kryptowalut są nieprzewidywalne, a wiele czynników może wpływać na ich wartość. Jednym ze sposobów na kontrolowanie podaży jest właśnie halving, czyli zmniejszenie nagrody za blok, które występuje cyklicznie (nie tylko w przypadku bitcoina). Kontrola podaży kryptowaluty, w tym poprzez halving, jest istotnym elementem ekosystemu kryptowalut i ma na celu zabezpieczenie sieci przed inflacją oraz zapewnienie stabilnego wzrostu wartości kryptowalut. Przyjrzyjmy się zatem temu, jak Halving działa na inn krypto. 

Halving Ethereum

W blockchainie Ethereum nie występuje zjawisko halvingu, ponieważ jego struktura ekonomiczna jest inna. Ethereum działa na zasadzie inflacji, co oznacza, że wartość ETH nie maleje do zera, ale może być czasami redukowana do minimalnych wartości. Pierwsza taka redukcja wartości miała miejsce w okresie września-października 2017 roku. Zwykle obniżki wartości ETH są wprowadzane co roku w podobnym okresie, chociaż nie ma co do tego reguły, ponieważ polityka ekonomiczna Ethereum jest dynamiczna i może być modyfikowana.

Jak halving wpłynął dotychczas na ceny BTC,ETH?

Do tej pory krypotwaluty podnosiły swoją cenę po halvingu. Halving BTC w 2012 roku podniósł wartość bitcoina z 11 do 12 USD, a następnie utrzymywał się przez rok. W 2016 roku cena bitcoina zachowywała się podobnie. Wartość BTC przestała rosnąć w czerwcu 2017 roku. W ETC po zmianie polityki pieniężnej wartość i ilość transakcji na Ethereum rośnie, co pokazuje, że redukcja podaży, sprzyja ich cenie.

Perspektywy rozwoju kryptowalut po halvingu

Halving bitcoina może mieć długoterminowy wpływ na rozwój kryptowalut i technologii blockchain. Przepołowienie nagrody dla górników może prowadzić do mniejszej produkcji nowych bitcoinów, a w efekcie może skłonić inwestorów do trzymania istniejących już coinów. Warto zauważyć, że po halvingu ceny bitcoina i innych krypto zazwyczaj wzrastają, co może również przyciągnąć nowych inwestorów do rynku kryptowalut.

Mimo że przyszłość po halvingu jest trudna do przewidzenia, wiele osób oczekuje, że kurs bitcoina będzie nadal rósł. Istnieją jednak również ryzyka związane z inwestowaniem w kryptowaluty, takie jak nagła zmienność rynków i brak regulacji. W związku z tym ważne jest, aby zawsze dokładnie zbadać rynek przed podjęciem decyzji inwestycyjnej.

Jednakże, pomimo wahań na rynku, rozwój technologii blockchain, na której opierają się kryptowaluty - nadal zdaje się być nieunikniony. Wiele firm i instytucji finansowych już teraz zaczęło integrować blockchain w swojej działalności, a prognozy na przyszłość są jeszcze bardziej obiecujące. Możliwe scenariusze to między innymi wdrożenie kryptowalut na szerszą skalę przez państwa i korporacje, a nawet stworzenie globalnej cyfrowej waluty.

Niezależnie od przyszłych perspektyw, obecnie kryptowaluty, w tym bitcoin, są alternatywnym sposobem inwestowania i trzymania wartości. Halving bitcoina, choć nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na rynek kryptowalut, jest z pewnością jednym z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych wydarzeń w świecie kryptowalut.

Podsumowanie

Halving bitcoina to proces zmniejszania nagrody dla górników za wydobycie nowego bloku w sieci bitcoin. Celem halvingu jest kontrolowanie podaży kryptowaluty na rynku oraz zapobieganie inflacji. Dotychczas halving był często związany z wzrostem cen bitcoina, jednak nie ma gwarancji, że w przyszłości analogiczna sytuacja również nastąpi. Bez wątpienia ten proces wpływa również na konkurencję wśród górników oraz zwiększenie kosztów wydobycia. Najbliższy halving zaplanowany jest na kwiecień lub maj 2024 roku. Niezależnie od tego momentu - branża krypto i technologii blockchain i tak będzie cieszyć się coraz większą popularnością. Już dzisiaj znane podmioty takie jak np. Santander, czy Link4 stosują technologię blockchain w swoim działaniu. Kwestią czasu jest, kiedy rządy zaczną wykorzystywać potencjał tego rozwiązania. 

Lista artykułów

Zobacz inne artykuły

Klikając „Zaakceptuj", wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy wykorzystania witryny i wsparcia naszych działań marketingowych. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.