Tego typu oszustwo opiera cały mechanizm działania o aktualne trendy, wydarzenia o zasięgu globalnym oraz wizerunki znanych osób czy autentycznych firm. Podszywając się pod nie, oszuści przejmują dostępy do portfeli kryptowalutowych i transferują środki prosto do swoich rąk.
W świecie kryptowalut oszuści stale próbują nowych sposobów, aby wyłudzić środki od nieuważnych i nieostrożnych użytkowników. Jednym z przykładów takich oszustw jest tworzenie fałszywych stron oraz profili znanych marek i osób. Wszystko stanowi często idealną kopię oryginału, trudną do odróżnienia. Często także oszuści stawiają na wykorzystywanie aktualnych trendów i wydarzeń o globalnym zasięgu do przyciągnięcia i omamienia swoich ofiar. Oszuści obiecują nagrody lub zyski w zamian za wysłanie swoich kryptowalut na określony adres. Choć niezmienialny charakter blockchain i niezawodność kryptowalut czynią technologię bezpieczną, to jej największym zagrożeniem, a zarazem słabym punktem jest człowiek.
Oszuści zakładają fałszywe profile na platformach społecznościowych, takich jak Twitter, Facebook czy Instagram. Te profile często udają znane marki, duże projekty kryptowalutowe, czy celebrytów. Korzystają także z globalnych trendów i bieżących wydarzeń, takich jak np. start rakiety Falcon 9 od SpaceX.
Fałszywe profile publikują posty, w których zachęcają użytkowników do rejestracji, uczestniczenia w airdropach czy inwestowania w kryptowaluty. Bardzo często pojawiającym się przykładem jest “oferta” 2 za 1. Ofiary często widzą kuszące obietnice szybkiego pomnożenia kapitału, takie jak otrzymanie 2 ETH w zamian za wysłanie 1 ETH.
Osoby, które dały się zmanipulować i omamić fałszywym stronom i profilom rejestrują się za pomocą swoich portfeli, przekazując dostęp do nich osobom trzecim lub bezpowrotnie wysyłają swoje kryptowaluty na podany adres portfela. W tym momencie scamerzy przechwytują dostęp do kryptowalut ofiary lub przekazują środki prosto na swoje konta. Niestety fałszywe profile często pozostają anonimowe, są tworzone z wykorzystaniem różnorodnych przekierowań, co sprawia, że namierzenie i ukaranie sprawców jest trudne lub nawet zupełnie niemożliwe.
Aby uniknąć wpadnięcia w pułapkę oszustw związanych z fałszywymi profilami znanych marek i osób w świecie kryptowalut, warto przestrzegać kilku ważnych zasad ostrożności. Zawsze sprawdzaj źródło informacji i zweryfikuj, czy dany profil na platformie społecznościowej jest oficjalny i autentyczny. Aby to zrobić zwróć uwagę na to, kiedy został utworzony, jakie były jego ewentualne wcześniejsze nazwy czy jaki adres URL posiada. Bądź podejrzliwy wobec ogłoszeń obiecujących nagrody lub zyski w zamian za wysłanie swoich kryptowalut. To często pułapka. Jeśli interesuje cię inwestycja w kryptowaluty lub udział w konkursach, skonsultuj się z oficjalnymi źródłami lub stronami internetowymi znanych marek lub osób.
Jeśli już zdecydujesz się na rejestrację z wykorzystaniem portfela kryptowalutowego, zawsze korzystaj z tego, na którym nie masz żadnych środków lub masz ich najmniej. W przypadku gdy zidentyfikujesz fałszywe ogłoszenia lub profile, ostrzeż innych użytkowników, aby nie dali się oszukać. Zgłoś i zablokuj profil. Poinformuj realną firmę o incydencie i poproś o działanie.
Jeśli dotknęła Cię podobna sytuacja, możesz:
Opisane działania mogą zostać uznane za m.in. przestępstwo oszustwa określone w art. 286 Kodeksu karnego. Sprawca takiego przestępstwa podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. W tzw. wypadkach mniejszej wagi sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.
Aby doszło do wszczęcia postępowania, należy złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Zawiadomienie można złożyć pisemnie lub ustnie do protokołu w najbliższej jednostce Policji lub prokuratury. W razie skazania sąd może orzec, a na wniosek pokrzywdzonego orzeka, obowiązek naprawienia (w całości albo w części) wyrządzonej przestępstwem szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Wniosek można złożyć do zamknięcia przewodu sądowego na rozprawie głównej. Naprawienia szkody lub zadośćuczynienia można dochodzić także w ramach postępowania cywilnego. W tym celu należy wystąpić z powództwem oraz wnieść odpowiedni pozew. Osobne środki ochrony prawnej mogą przysługiwać także podmiotowi, pod który podszywają się sprawcy. Można powiadomić taki podmiot o sytuacji, aby umożliwić mu dochodzenie jego roszczeń.
radca prawny Rafał Lorent, counsel w kancelarii 3DOTS Law
Oszustwa z wykorzystaniem fałszywych profili znanych marek i osób są podstępnymi próbami wyłudzenia kryptowalut od użytkowników. Zachowanie ostrożności i zdrowego rozsądku jest kluczowe w celu uniknięcia stania się ofiarą tych oszustw. Warto być czujnym i krytycznym wobec obietnic zysków i nagród na platformach społecznościowych oraz zawsze sprawdzać autentyczność źródeł informacji.