Nowe sposoby oszustw kryptowalutowych

Powszechnie uważa się, że oszustwa związane z kryptowalutami ograniczają się do Internetu. Branża jest w końcu niezwykle innowacyjna i działa przede wszystkim w tej przestrzeni. Oszuści się rozwijają i wymyślają coraz bardziej zaawansowane scamy. Okazuje się jednak, że pewna grupa postanowiła zrobić coś odwrotnego…

Innowacyjne metody oszustw

Fałszywa platforma inwestycyjna? Klasyk. Podejrzany link w wiadomości? Każdy o tym słyszał. Reklamy w Internecie, które albo kierują od razu do niebezpiecznych stron, albo zostawiamy dane kontaktowe oszustom, którzy potem się z nami kontaktują? Na porządku dziennym. Ale fizyczna reklama na ulicach Warszawy? Z tym spotkaliśmy się pierwszy raz.

Fizyczne reklamy kryptowalutowe

Bilbord reklamujący inwestycję w kryptowaluty z gwarantowanym zyskiem 30% w skali roku znaleźliśmy przy ulicy Płowieckiej w Warszawie. Znajdował się na nim adres strony internetowej i mail kontaktowy. Trzeba przyznać, że to dosyć nietypowe podejście. W czasach, kiedy oszuści starają się wymyślać coraz nowsze, bardziej zaawansowane sposoby, czy wspomagać się rozwojem sztucznej inteligencji, pewna grupa postanowiła zrobić inaczej. Wykorzystali jedną z najbardziej klasycznych form reklamy zewnętrznej. Niestety, to dobry pomysł. Taka reklama mogła trafić do osób, które mniej korzystają z Internetu, a przez to nie są zaznajomione z tematyką scamów i są bardziej narażone. Fizyczna reklama może również sprawiać wrażenie większej wiarygodności.

Przykładowa reklama (oszustwo) uchwycona przez Cashify

Analiza oszustwa

Było to oczywiście perfidne oszustwo. Już sama „gwarancja” powinna zapalić dużą czerwoną lampkę. Nie ma czegoś takiego, jak gwarancja w inwestycjach. Ryzyko może być większe lub mniejsze, ale nie istnieją sposoby, żeby obniżyć je zupełnie do zera. Nawet najbezpieczniejsze inwestycje wiążą się z minimalnym, ale jednak ryzykiem. Warto o tym pamiętać. Dalej nie było lepiej – mało profesjonalna strona z pakietami inwestycyjnymi i domeną wykupioną jeszcze tylko na kilka miesięcy.

Jak przeciwdziałać oszustwom

Żeby jak najbardziej ograniczyć szkodliwe działania, postanowiliśmy nagłośnić sprawę na naszym Instagramie.

Podejmujemy też rozmaite działania, żeby poszerzać świadomość na temat krypto scamów. Oprócz artykułów na blogu, postów w social mediach czy bezpośredniej pomocy poszkodowanym w kantorach Cashify, zorganizowaliśmy ostatnio webinar o tematyce oszustw. Można obejrzeć go tutaj.

Zakończenie

Jeśli chcesz w jakiś sposób przyczynić się do tego, żeby być może ktoś z Twojego otoczenia nie został oszukany, rozważ udostępnienie któregoś z naszych materiałów na ten temat. Oszuści jak widać są coraz bardziej pomysłowi i przechodzą na wyższe poziomy. Żeby z tym walczyć, musimy wspólnie wykonywać oddolną pracę i uświadamiać swoją rodzinę i znajomych.

Lista artykułów

Zobacz inne artykuły

Klikając „Zaakceptuj", wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy wykorzystania witryny i wsparcia naszych działań marketingowych. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.